جستجو در سایت :   

دانلود متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته زبان و ادبیات فارسی

عنوان : رجز خوانی در شاهنامه

عنوان پایان نامه:

رجز خوانی در شاهنامه

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی گردد

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود می باشد)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

فصل اول: کلیات پژوهش

1-1- مقدمه

در انواع ادبی منظوم، نوعی شعر به نام منظومه های حماسی هست. حماسه از مهیجّ ترین انواع ادبی می باشد و در آن سخن از جنگاوری ها ودلاوری های قهرمانان ملی، پهلوانان و رهبران مذهبی می باشد. حماسه از مجموعه عوامل و عناصر تشکیل می گردد که عبارتند از: حوادث و رویدادها، شخصیت ها، زمان ها و مکان های گوناگون و گاه غیرطبیعی، حیوانات خارق العاده، گیاهان و اشیاء غیرعادی و … در حماسه ها گفتگو با دشمن، زبان آوری و استدلال، اظهار افتخارات ملی، معرفی خود، تکیه بر نسب و نژاد، تحقیر دشمن و … اصطلاحاً رجز خوانده می گردد. کارکرد رجز، تأثیر و رویکردهای گوناگون آن در شناخت اجزاء حماسه بسیار کارساز می باشد.

شناخت رجزها و کارکرد آن ها که حسب حال و اظهار ویژگی ها و خصلت های ملی می باشد ما را قادر می سازد که به خودشناسی ملی و فرهنگی برسیم و با تکیه بر این هویّت در بین دیگر ملت ها سرفراز زندگی کنیم و در حراست از کشور و ملت و فرهنگ خود بکوشیم.

اهداف این پژوهش، یافتن کارکردها و رویکردهای گوناگون رجزهای حماسه های ملی ایران می باشد.

در زمینۀ رجز و رجزخوانی سوالاتی مطرح می گردد که ما در این پژوهش به آنها پاسخ
داده ایم، مانند:

1ـ آیا رجزها دارای مفاهیم و مضامین خاصی هستند؟

2ـ اهداف، رویکردها و کارکردهای رجز چیست؟

در زمینۀ کارکرد رجز و رجزخوانی تاکنون مطالعۀ مستقلی انجام نشده می باشد، هر چند در
تبیین ها و تحلیل هایی که بر شاهنامه نوشته شده به گفتگوهای پهلوانان تصریح شده می باشد و در کتاب هایی که در مورد حماسه های ملی نوشته شده نکاتی آمده می باشد اما در این مورد ویژه، گویاً تاکنون کاری انجام نشده می باشد.

روش، مطالعۀ کتابخانه ای و نوع پژوهش توسعه ای می باشد، بعد از مطالعه شاهنامه فردوسی ابیاتی که رجز محسوب شده اند استخراج و فیش برداری شده و بعد از مطالعه، بر اساس دو بن مایۀ اصلی، رجزها یعنی گوهر و هنر، فیش ها دسته بندی و تدوین شده و مورد مطالعه و تحلیل قرار گرفته اند. در پایان نتایج این مطالعه به صورت کارکرد رجز به عنوان ترفندی روانشناختی برای غلبه بر دشمن اثبات شده می باشد.

2-1- اظهار مسأله

فردوسی با سرودن شاهنامه به اوج قله ادب فارسی و اوج جاودانگی رسید. روش او در سرودن حماسه بی بدیل می باشد و مسلماً رجز خوانی یکی از مهمترین و حماسی ترین بخش های شاهنامه به شمار می رود که بایستی مورد کنکاش بیشتر قرار گیرد.

شاهنامه یک روایت منسجم می باشد و یکی از عناصر برجسته در این روایت گفتگوهای میان افراد می باشد که قسمت زیادی از شاهنامه را به خود اختصاص می دهد و اکثر گفتگوهای قبل از جنگ ها رجز خوانی به شمار می رود.

رجز در لغت عرب به معنی حقیقی به دو مقصود به کار رفته می باشد: یکی تحرک و جابجایی شتر و یکی نامی برای نوعی شعرکه در حقیقت از همان تحرک وجابجایی اخذ شده می باشد.

در این پژوهش آغاز به تعریف رجز و اهمیت آن، هدف از به کار بردن آن و سپس به انواع و تاثیر آن در مقاطع مختلف خواهیم پرداخت.

3-1- اهمیت و ضرورت پژوهش

از آنجا که در گفتگوهای مدرن امروزه هم رد پایی از رجزخوانی «خصوصاً در نزاع های لفظی» دیده می گردد لازم می باشد که جهت ارتقاء فرهنگ عمومی بیشتر به این چگونگی ی گفتگو پرداخته گردد. تا آموزه های اخلاقی شاهنامه در این مورد بخصوص هم بیش از پیش فریادرس فرهنگ و باعث تعالی آن گردد.

4-1- هدف ها

1- جمع آوری رجز خوانی ها در شاهنامه

2- طبقه بندی و تدوین انواع آن ها

3- نشان دادن تاثیر رجز خوانی

5-1- پرسش های اصلی پژوهش

1- آیا رجز خوانی حماسی ترین قسمت شاهنامه می باشد؟

2- آیا قبل از جنگ ها برای تضعیف روحیه از رجز خوانی بهره گیری می شده می باشد؟

3- آیا نوع و کیفیت رجز خوانی در تعیین طرف پیروز تأثیر مهمی داشته می باشد؟

4- آیا بسیاری از رجزخوانی ها ریشه در حقایق داشته می باشد؟

6-1- فرضیه های پژوهش

1- گویا رجز خوانی حماسی ترین قسمت شاهنامه می باشد.

2- احتمالاً قبل از جنگ ها برای تضعیف روحیه از رجز خوانی بهره گیری می شده می باشد.

3- شاید نوع و کیفیت رجز خوانی در تعیین طرف پیروز تأثیر مهمی داشته می باشد.

4- ممکن می باشد بسیاری از رجزخوانی ها ریشه در حقایق داشته باشد.

فصل دوم: پیشینه پژوهش

1-2- پیشینه پژوهش

شاهنامه و فردوسی برای اهل علم و ادب و برای جهان به ویژه ایران اهمیت فراوانی داشته می باشد. مقاله ها،تحقیقات و کتاب های بسیاری در مورد شاهنامه و ویزگیهای شاهنامه نوشته شده می باشد که به نمونه ای از آنها که برتر هستند اکتفا می نمایم .

حماسه ملی ایران از نولدکه و حماسه سرایی در ایران از صفا ،همچنین زندگی و مرگ پهلوانان در شاهنامه ،ازرنگ کل تارنج خار بهترین کتابهایی هستندکه شاهنامه را مطالعه و تحلیل کرده اند .

کتابهای بسیاری رجز و انواع آن در مورد مطالعه قرار داده اند که نمونه ای از بهترین آنها را برای آشنایی یاد آور خواهم گردید .

فنون بلاغت و صناعات ادبی از جلال الدین همایی ،المعجم فی معاییر اشعار العجم از شمس قیس رازی ،حدائق السحر فی دقایق الشعر از رشید الدین محمد و طواط ،عروسان سخن از دکتر اسفندیار پور و زیبا شناسی سخن پارسی بدیع از میر جلال الدین کزازی.

فصل سوم: روش پژوهش

1-3- روش پژوهش

این رساله به شیوه تحلیل موضوع و محتوا کار شده می باشد. روش من توصیفی می باشد .

بعد از اینکه با در نظر داشتن علاقه ای که به موضوع داشتم موضوع را انتخاب نمودم و با دکتر اسفندیار پور مشورت کردم کارم را شروع کردم اول به کتابخانه ها رفتم تا کتابهای مورد نیازم را بگیرم تعدای از کتابها آماده گردید اما زیرا بعضی از آنها در کتابخانه هایی که عضو بودم وجود نداشت به عضویت کتابخانه ها ی دیگری در آمدم بعد از نگاه کردن به فهرستها و یافتن مطالبی که به موضوع ربط داشت شروع به فیش برداری نمودم. همین گونه که کم کم پیش
می رفتم مطالبی برایم روشن گردید و معضلات برایم حل می گردید و راه آسان می گردید.

رجزها را از شاهنامه پیدا کردم و کتابهای دیگری که در مورد رجز در شاهنامه بود مطالعه نمودم و برروی فیش ها یادداشت کردم و در پایان هدف را به صورت روشن اظهار نمودم و در بخش یافته های پژوهش اطلاعاتم را ارائه کردم .

در پژوهش توصیفی محقق به دنبال چگونه بودن موضوع می باشد .از یافته ها نتیجه گیری
نمی گردد فقط اطلاعات به دست امده طبقه بندی می گردد. محقق فرضیه های خود را می سازد اطلاعات را با مطالعه گرد اوری می کند سپس انها را طبقه بندی تجزیه و تحلیل و بعد نتیجه گیری می کند.

تعداد صفحه : 123

قیمت : 14700 تومان

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارشد رشته زبان و ادبیات فارسی: نقد ساختارگرایانه فیلمنامه­ های علی حاتمی

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می گردد.

پشتیبانی سایت :        ****       serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  **** ***