جستجو در سایت :   

گرایش : فقه و مبانی حقوق

عنوان : مطالعه فقهی پوشش در قرآن کریم

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد علوم و تحقیقات کرمان

پایان نامه کارشناسی ارشد رشته  الهیات (M.A)

گرایش فقه و مبانی حقوق

عنوان:

مطالعه فقهی پوشش در قرآن کریم

استاد راهنما:

دکتر امان الله علیمرادی

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی گردد

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود می باشد)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

فهرست مطالب:

چکیده 1

فصل اول: کلیات پژوهش

1-1- مقدمه. 3

1-2- اظهار مساله. 4

1-3- ضرورت اهداف و اهمیت موضوع. 4

1-4- سؤالات پژوهش.. 5

1-5- فرضیه‏های پژوهش.. 5

1-6- روش پژوهش.. 7

1-7- مروری بر ادبیات و پیشینه پژوهش.. 8

1-8- تعریف واژه‏ها و اصطلاحات… 13

فصل دوم: مفهوم شناسی

2-1- حجاب… 15

2-2- خمار. 17

2-3- جلباب… 19

فصل سوم: حدود پوشش

3-1- حدود پوشش از نظر فقهای پیشین شیعه. 22

3-2- حدود حجاب در روابط زن و مرد. 26

3-3- کیفیت پوشش زن و مرد. 27

3-4- کیفیت پوشش سراسری و شرایط آن. 31

3-5- آیات مربوط به کیفیت ارتباط با نامحرم. 36

3-6- تقسیم بندی حدود پوشش… 42

3-7- نگاهی بر شبهات… 44

3-8- بازتاب رعایت حدود پوشش مناسب… 48

3-9- حدود پوشش بین زن ومرد. 50

3-10- احادیث نبوی.. 52

فصل چهارم: فلسفه پوشش

4-1- فلسفه پوشش… 55

4-2- فلسفه تائید اسلام بر مسئله حجاب… 56

4-3- مقصود از غض بصر. 58

4-4- فلسفه حجاب از دیدگاه موافقان حجاب… 58

4-5- فلسفه حجاب از دیدگاه مخالفان. 59

4-6- حجاب و پوشش… 60

4-6-1 فلسفه‌ی فردی حجاب و پوشش… 60

4-6-2 فلسفه اجتماعی حجاب و پوشش… 61

4-7- فلسفه اصل وجوب پوشش… 62

4-8- فلسفه حجاب از دیدگاه مسلمانان. 63

4-9- فلسفه حکم پوشش… 64

4-10- شواهد روایی.. 65

4-11- فلسفه تفاوت پوشش زن و مرد. 67

4-12- فلسفه حجاب و افزایش التهاب… 69

فصل پنجم: نتایج و پیشنهادات

5-1- نتیجه گیری.. 72

منابع و مآخذ 75

فهرست منابع فارسی 75

چکیده انگلیسی.. 77

چکیده 
حجاب فیزیکی بدن، همان محوری می باشد که مورد توجه اکثر علما و فقها بوده می باشد، این بخش از حجاب محسوس ترین و ملموس ترین بُعد می باشد. در پایان نامه حاضر، پوشش وحجاب از دیدگاه قرآن کریم مورد مطالعه قرار گرفته که در آغاز به پیشینه و مفاهیم مختلفی درمورد پوشش وحجاب تصریح شده می باشد، سپس ازموضوعات زیر سخن رفته می باشد: حدود پوشش زن و مرد، فلسفه پوشش که در  قرآن کریم زیرا سوره های احزاب و نور به این بعد از حجاب با عنوان خمار و جلباب تاکید ویژه شده می باشد. در پایان نتیجه حاصل از دامنه پژوهش که از طریق منابعی زیرا تفحص درسور قرآن کریم و مطالعه پایانامه هایی که در زمینه پوشش و حجاب کار شده اند را ذکر نموده ایم.

1-1- مقدمه
پوشش در کلام الله مجید در سوره های نور و احزاب به صراحت و وضوح تبیین شده می باشد. «در این آیات شریفه حدود پوشش، آثار و کارکردهای آن اظهار گردیده می باشد؛ در حقیقت، پوشش زن  ومرد مسلمان به فتوای همه ی مراجع معروف تقلید در این زمان یکی از ضروریات دین می باشد.»

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دانلود پایان نامه ارشد: بررسی تأثیرگذاری های موالی بر تفسیر قرآن کریم

لزوم پوشیدگی براساس شش دلیل قطعی قابل اثبات می باشد که هر یک به تنهایی برای اثبات ضرورت پوشش کافی می باشد: – قرآن کریم، روایات شریفه، سیره ی اهل بیت علیه السلام، براهین عقلی، فطرت و طبیعت انسانی و تاریخ.

نکته مهم در مطالعه پوشش از نظر دین مبین اسلام، این می باشد که نظری مطابق با فطرت و هویت حقیقی زنان می باشد که نه تنها یک بُعدی نبوده، بلکه همه­ی ابعاد و جوانب شخصیت زن ومرد مسلمان در بُعد مادی و معنوی را مدّ نظر قرار داده می باشد. از این روی در این پایانامه، پوشش از دیدگاه قرآن کریم مورد مطالعه قرار گرفته می باشد.

بدون شک، پوشش زن در برابر مردان بیگانه، یکی از ضروریات دین اسلام می باشد. قرآن کریم می‏فرماید: «و به بانوان باایمان بگو چشم‏های خود را فروپوشند و عورت‏های خود را از نگاه دیگران پوشیده نگاه دارند و زینت‏های خود را، غیر از آن مقداری که ظاهر می باشد، عیان نسازند و روسری‏های خود را بر سینه خود افکنند و زینت‏های خود را عیان نسازند؛ مگر برای شوهرانشان، پدرانشان، پدر شوهرانشان، پسرانشان، پسران همسرانشان، برادرانشان، پسر برادرانشان، پسر خواهرانشان، زنان هم‏کیششان، کنیزانشان و مردان سفیهی که تمایلی به زنان ندارند و کودکانی که از امور جنسی بی‏اطلاعند و پاهای خود را بر زمین نکوبند تا زینت‏های پنهانشان عیان گردد و همگی به سوی خداوند توبه کنید ای موءمنان؛ باشد که رستگار شوید». افزون بر آن، در آیات دیگر، پوشیدگی کامل اندام، نیک و شایسته، با وقار و بدور از تحریک سخن گفتن و دوری از آرایش‏های جاهلیت نخستین،توصیه شده می باشد.

در روایات نیز پوشیدن جامه بدن‏نما و نازک نزد نامحرم، آرایش و استعمال عطر در خارج از خانه اختلاط فساد برانگیز زن و مرد، دست دادن و مصافحه با نامحرم و تشبه به جنس مخالف منع شده می باشد و مردان با غیرت، به هدایت و کنترل همسر و دختران، عفّت نسبت به زنان مردم و دوری از چشم‏چرانی توصیه شده‏اند.

پس معلوم گردید که تفاوت اساسی حجاب اسلامی با حجاب ادیان گذشته، در این می باشد که اسلام وجوب پوشش زنان را متناسب با شئونات بشر، با تعدیل و نظم مناسب و به دور از افراط و تفریط، سهل‏انگاری مضرّ یا سخت‏گیری بی‏مورد به جامعه بشری ارزانی داشته می باشد. حجاب اسلامی همچون حجاب مورد توصیه پاپ‏ها، به معنای حبس زن در خانه یا پرده‏نشینی و دوری از شرکت در مسایل اجتماعی نیست؛ بلکه بدین معناست که زن در معاشرت خود با مردان بیگانه، موی سر و اندام خویش را بپوشاند و به جلوه‏گری و خودنمایی نپردازد تا در جامعه، غریزه آتشین جنسی تحریک نگردد؛ بلکه در محیط خانواده، این غریزه به صورت صحیح ارضا گردد.

تعداد صفحه : 97

قیمت : 14700 تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می گردد.

پشتیبانی سایت :        ****       serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  **** ***